МУЗЕЇ

МУЗЕЇ

Яворівщина

ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНИЙ МУЗЕЙ «ЯВОРІВЩИНА»

 Данте писав: «Спалені мости у минулому нам відкривають шлях у майбутнє», а отже, пам’ятати ми маємо минуле, з вірою крокуючи у світле майбутнє.

Таким куточком минулого, у якому можна дізнатися про одяг, який носили наші предки, яке знаряддя праці використовували для обробітку землі, якими грішми розраховувалися у крамницях чи на ринках у тому чи іншому столітті…, слугує для мешканців Яворового краю історико-етнографічний музей «Яворівщина», історія створення якого сягає кінця 20-х початку 30-х років ХХ ст. Саме тоді він був створений, з ініціативи гуртка «Рідної мови». Активними учасниками музейної справи були адвокат і громадський діяч Михайло Фільц, художник Олекса Харків, вчителі Михайлина Гординська та Вікторія Турянська.

Ще тоді планувалося виділити під музей «Яворівщина» окреме приміщення, але через відсутність коштів, куточок історії знайшов притулок на другому поверсі Яворівської гімназії «Рідна школа», у якому проіснував до Другої світової війни.

Після Другої світової війни місцеві активісти планували відродити яворівський музей у народному стилі. Його прикрашали експонати релігійного спрямування – старовинні церковні книги, ікони, антикварні меблі, одяг… Очолив музей у 1945 році Омелян Корончевський. Але у скорім часі всі ці ідеї були тодішньою владою успішно припинені і музей отримав спрямування радянської пропаганди.

З розповідей старожилів, тодішній відроджений музей знайшов прихисток у приміщенні колишнього суду (окреме приміщення). За яких обставин він припинив свою діяльність, невідомо. Але сталося це приблизно у 70-их роках. Багато експонатів з яворівського музею зберігаються нині у фондах львівських музеїв. Як вони туди потрапили, невідомо. А вже третє відродження історико-етнографічного музею «Яворівщина» відбулося 22 серпня 2002 року (напередодні Дня Незалежності України). Приурочена ця подія була Світовому Конгресу вихідців із Яворівщини.

Музейна експозиція розміщена в одноповерховому реставрованому будинку (колишній РАГС) у центрі міста в чотирьох кімнатах і умовно поділена на розділи:

 • «Прядіння і ткацтво»;
 • «Речі господарсько-побутового призначення»;
 • «Старовинна яворівська ноша»;
 • «Народні промисли Яворівщини»;
 • «Археологічні пам’ятки та нумізматика».

Художню цінність має експозиція робіт Володимира Патика «Дерев’яні церкви Яворівщини». Оформлено розділ експозиції «Вулицями старовинного Яворова».

У музеї постійно виставляються кращі роботи учнів художнього відділу Яворівської школи мистецтв. При закладі діє музейна бібліотека, що постійно поповнюється.

Протягом року у музеї організовуються різноманітні виставки (до прикладу у 2015році проходила виставка дідухів майстра з Перемишлянщини Володимира Мишолівського «Пам’ять Роду», яка продовжилась акцією «Дідух єднає український рід», а саме: в центрі міста Яворова перед Свят-Вечором було виставлено композицію з дванадцяти дідухів), проводяться різні акції та майстер-класи .

Музей «Яворівщина» активно співпрацює з освітніми закладами, з Яворівським осередком Національної спілки народного мистецтва України, із викладачами та учнями ХПТУ № 14 смт. Івано-Франкове, з Яворівською школою мистецтв ім. М.Вербицького, з громадською організацією «Гостинець», з Городоцьким краєзнавчим музеєм. Налагоджено співпрацю з Музеєм вишиваних ікон у м. Львові, з Державним меморіальним музеєм Михайла Грушевського м. Львова, з Державним меморіальним музеєм Михайла Грушевського м. Львова, з громадською організацією «Янів», з Одеським благодійним Фондом ім. Івана та Юрія Липи.

Директор музею – Мар’яна Гаврилюк
Адреса: м.Яворів, вул.Львівська, 31
тел. (03259) 7-84-37

Графік роботи:
Щоденно з 10.00 до 14.00 год
Вихідні дні: субота, понеділок

Маковея

Музей-садиба Осипа Маковея

 У стародавньому містечку Яворові, над Шкло-рікою, колись стояла

Маленька хата, як коробка,
Загата з листя під вікном.

                                         (О. Маковей)

У цій хатині 23 серпня 1867 р. в молодого подружжя Катерини та Степана Маковеїв народився первісток – хлопчик Осип, якому судилося стати українським письменником. Тут пройшло його босоноге дитинство. З цієї хатини почав він свій життєво-творчий шлях у безсмертя.

Батьківську хату залишив Осип у 1879 р., коли поступив у Львівську українську гімназію. Важко було розлучатись з рідним гніздом, де обрів крила, робив перші кроки в житті. Затамувавши сльози йшов юнак з рідної домівки у незнаний йому світ. Приїжджав додому лише на         або свята.

А в житті, після смерті батька, залишилася мати вдова з двома молодшими синами.

Коли сини виросли, то на початку 1900-х років перебудували хату. Ця родинна хата збереглася до сьогоднішніх днів. В ній зараз знаходиться музей О.С. Маковея. Складається вона з трьох кімнат: світлиці, кухні, сіней. Тут жили брати письменника.

У 1987 р. (до 120-ї річниці від дня народження) племінник О. Маковея одну кімнату віддав для створення музейної кімнати. А в 1992 р. (до 125-річчя від дня народження) було відкрито музей-садибу.

Музейні експонати розміщені в трьох кімнатах:

1) у світлиці зібрано багато матеріалу про життя, літературну та громадську діяльність письменника, світлини з сімейного життя, в О. Маковея, фоторепродукції творів, листи, подарунки музею;
2)  у кухні є меблі, ужиткові речі родини Маковеїв, одяг яворівчан, які нагадують нам ті часи, коли жив письменник; вироби з дерева яворівських умільців; вишивки;
3)   в сінях є тогочасні знаряддя праці.

В роки більшовицького тоталітаризму твори О. Маковея не друкувалися, ім’я його не згадувалося, ніби такого письменника й не було. І лише в 1954 р. нарешті скресла крига забуття навколо імені та творів О. Маковея. Першим на Львівщині, хто почав досліджувати творчість О. Маковея, був львівський журналіст Йосип Кріль.

Директор музею – Даниїла Місюк
Музей працює з вівторка по суботу, з 10.00 до 17.00.
Обідня перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні: субота, понеділок
Адреса: м. Яворів, вул. Кобринської, 9

Військовий

Районний музей військової історії Яворівщини

Районний музей військової історії Яворівщини відкрито з 1.06.2016 р. відповідно до розпорядження голови Яворівської РДА № 316/6-16 від 20.05.2016р.
Засновником музею є Яворівська районна рада.
Профіль музею військово-історичний.

Музей створений з метою збереження, вивчення пам’яток військової, історичної, матеріальної та духовної культури Яворівщини, виявлення, збирання наукового дослідження, пропаганди військової історії Яворівського району від ранньої доби до сучасності, а також залучення учнівської  та студентської молоді до вивчення і збереження історико-культурної спадщини українського народу, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до національних цінностей українського народу та його військових традицій.

Основними завданнями музею є:

 • збереження пам’яті про вихідців з Яворівської землі, які віддали своє життя за свободу, незалежність та цілісність України в період першої та другої світових воєн, національно-визвольних змагань першої половини та середини ХХ століття,про воїнів, що приймали участь у війнах та збройних конфліктах як на території України, так і на територіях інших держав, про учасників Революції Гідності та Антитерористичної операції на Донбасі;
 • вивчення та дослідження місць військових дій та бойових сутичок на теренах Яворівщини у різні історичні періоди та знайдених на них військово-історичних пам’яток;
 • залучення молоді до пошукової, науково-дослідницької роботи, формування у середовищі молодих людей соціально-громадського досвіду в прикладах історичного минулого рідного краю;
 • проведення культурно-освітньої та військово-патріотичної роботи серед молоді, інших верств населення;
 • виховання громадян на принципах гуманізму, патріотизму та високих моральних засад.

В експозиції розміщені особисті речі загиблих, їхні листи рідним, фотографії, надіслані з Афганістану, листи від командування військових частин. Значне місце займають особисті речі: зброя, військове спорядження, карти. В окрему експозицію виділені матеріали, які знайомлять відвідувачів з учасниками бойових дій, які проживають на Яворівщині. Окрім цього в музеї експонуються речі пов’язані із подіями на Майдані та сучасною українсько-російською війною.

Директор музею – Юрій Білецький
Музей працює з вівторка по суботу з 9.00 до 18.00.
Обідня перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні: субота, понеділок

Адреса: м. Яворів, вул. Львівська, 28

Новояворівський

Новояворівський міський краєзнавчий музей

 Новояворівський міський краєзнавчий музей відкрито відповідно до розпорядження голови Яворівської РДА № 322/6-16 від 20.05.2016р.
Засновником музею є Новояворівська міська рада.

Основним завданням музею є створення науково-обгрунтованих високохудожніх композицій та виставок на природоохоронні та краєзнавчі теми, що сприяє відродженню національної та духовної культури, формуванню високих естетичних смаків народу, задоволенню потреб і організації відпочинку населення.

Краєзнавчий музей на основі своїх експозицій, виставок і фондових колекцій веде масову науково-освітню роботу, основними формами якої є:

 • екскурсії по експозиціях, виставках, відкритих фондових зібраннях;
 • лекції, бесіди, тематика яких визначається профілем музею;
 • зустрічі із митцями, творчими особистостями;
 • проведення майстерень, перегляди та обговорення фільмів на мистецьку, патріотичну, духовну тематику.

Музей виконує три функції:

1) популяризація розвитку яворівського традиційного мистецтва у сучасних жанрах;
2) координуючий районний Центр освіти дорослих;
3) платформа культурного діалогу для громади міста.

У музеї представлені художні твори майстрів, які вражають уяву і викликають море позитивних емоцій. Це авторські роботи митців пензля (Наталія Дюг, Маряна Дюг, Аліна Білошкап, Ірина Сломушинська, Галина Андрейко Степан Огородник, Василь Яремин, Ольга Худоба), майстрів художньої обробки дерева (Василь Гевало, Андрій Шопський, Тарас Тлустий, Юрій Галамай, Дмитро Забелін, Сергій Маруняк, Андрій Більський), вишивальниць (Наталія Солига, Марія Солига, Наталія Косик, Наталія Багдай, Олена Хоча, Тетяна Корончевська), майстрів бісероплетіння (Наталія Яртись, Надія Ємельянова), митців ювелірних виробів (Володимир та Оля Кенси), мастаків рогозоплетіння (Ганна та Володимир Мурини) і соломоплетіння (Марія Боянівська, Оля Чіх), художників сучасних витворів на основі традицій: Оксана Маруняк, Марія Бішко (ляльки у традиційному яврівському одязі), Оля Худоба (батік, намиста), Мирослава Юпин (натюрморт), Марія Хоча (ткані паски, бавниці). Чудову колекцію автентичної яворівської ноші подарована музею Романією Торбич.

Директор музею – Леся Більська
Музей працює з вівторка по суботу, з 10.00 до 19.00.
Обідня перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні: субота, понеділок

Адреса: м. Новояворівськ, вул. Шевченка, 1